השילוב המשלב

HE EN

השילוב המשלב

השילוב המשלב


תכנית 'השילוב המשלב' בישיבת מעלה גלבוע פונה לבחורים המצויים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה – בעיקר מה שכונה בעבר "תסמונת אספרגר", אך גם לקויות תקשורתיות וחברתיות נוספות. התברר לנו שקיים צורך אמתי למענה לבנים דתיים בוגרי תיכון בעלי לקויות תקשורת, אשר כל חבריהם ממשיכים בישיבות ובמכינות או מתגייסים לצבא, והם נותרים ללא מסגרת מתאימה. מתוך צורך זה, פתחנו בשנת תשע"ג את תכנית 'השילוב המשלב'. ייחודה של התכנית בכך שאיננה 'הוסטל' או מסגרת טיפולית, אלא תכנית ישיבתית המשולבת בקהילה נורמטיבית.

מטרת התכנית היא שילוב תלמידים אלו בקהילת הישיבה, והכנתם לקראת יציאה לחברה הכללית. משך התכנית הוא שנתיים, וכיום משתתפים בה שבעה תלמידים, המגיעים ממקומות ומרקעים שונים.

סדר היום

תלמידי התכנית לנים בפנימייה יחד עם כלל תלמידי הישיבה, ולאחר תפילת שחרית וארוחת בוקר הם נוסעים לעבוד בחווה חקלאית חינוכית עד שעות הצהריים. עבודה זו נחשבת להם כשירות לאומי. לאחר הפסקת הצהריים הם משתלבים בלימוד בישיבה: חלקם משתתפים בשיעורים הניתנים לכלל הישיבה, וחלקם בקבוצות לימוד המיועדות להם. כולם לומדים במהלך היום בחברותות עם תלמידי הישיבה ועם אנשי הצוות.

ליווי וטיפול מקצועי

כל תלמיד נפגש פעם בשבוע עם מטפל רגשי לטיפול אישי, ובנוסף מתקיים טיפול קבוצתי עם המטפל אחת לשבוע, ומפגשים קבוצתיים נוספים. הצוות המלווה את התכנית הם הרב שמואל ריינר כראש התכנית, טל בורגנסקי ר"מ הקבוצה, המטפלים הרגשיים ידידיה זומר ודוד לסטר והפסיכולוג מרדכי זלר. בעבודה בחווה מלווה את הקבוצה צוות של צעירים בשנת שירות לפני צבא. בנוסף, אחת לשבוע מתארחים התלמידים אצל 'משפחות מאמצות' בקיבוץ, המשמשות מעגל נוסף לקליטת התלמידים במקום ומאפשרות אירוח בבית חם גם כאשר יוצאים מבית ההורים לשבוע או לשבועיים.

אנחנו מרגישים שיש לנו זכות גדולה לעסוק בתכנית חשובה זו, המהווה חידוש בעולם הישיבות, ומזמינים את המעוניינים ליצור איתנו קשר.

הרב טל בורגנסקי, ר"מ התכנית: 058-5205060